Vítejte na blogu, který se zabývá (nejen) filmy X-Men :o)

James Marsden - Cyclops

27. září 2006 v 17:57 | Wolverinův blog |  Herci
James Marsden
Datum narození: 18.09.1973
Místo narození: Stillwater, Oklahoma, USA
Znamení: Panna
Výška: 185 cm
Herectví se začal věnovat během studia na střední škole, kdy účinkoval v řadě školních představení (například v muzikálu Bye, Bye Birdie). V rodném Stillwateru studoval na Oklahoma State University, školu ale opustil již v roce 1993 a rozhodl se zkusit štěstí v Los Angeles. Během dvou měsíců získal první herecké příležitosti v televizi (sitcomy Saved by the Bell: The New Class a Chůva k pohledání, životopisný film In the Line of Duty: Ambush in Waco). Pracoval také jako model značky Versace. Před modelingem však dal nakonec přednost herectví. Během roku 1994 získal výraznější úlohu v neúspěšném sitcomu Boogie Diner a hrál v televizním filmu Search and Rescue. V témže roce také debutoval ve filmu pro kina (jednalo se o komedii No Dessert Dad, Til You Mow the Lawn, v níž hlavní roli hrál s Robert Hays).
Marsdenovým osudem, i přes první zkušenost ve filmu, zůstávala dlouho televizní obrazovka; také čeští diváci si ho mohli všimnout v epizodách seriálů Kvítko (komediální příběhy pubertální dívky) či Dotek anděla (melodrama o setkávání lidí s anděly). Pozoruhodný výkon předvedl v seriálu Správná pětka. Vyprávěl o osudech pěti osiřelých sourozenců (v této sérii na sebe upozornily i Neve Campbellová a Jennifer Love Hewittová). Jednu z hlavních rolí hrál v televizním filmu Unesli mi ženu (1996). Srdce mnoha mladých divaček si Marsden získal díky dramatickému seriálu Second Noah (1996-1997) o farmářské rodině. Představil se také ve filmu Public Enemies (1996) o gangu bankovních lupičů, a také v love story dvou pacientů psychiatrické léčebny On the Edge of Inocence (1997), či v povídkovém hororovém snímku Campfire Tales (1997). V televizním dramatu Něžná mafia (1997) o vdovách po zavražděných mafiánech, které přebírají vládu nad organizací, sekundoval například Vanesse Redgraveové či Nastassji Kinské.
Prvním větším filmovým úspěchem Jamese Marsdena se stala hlavní role v hororu Podezřelé chování (1998) o mladíkovi, který nastupuje na střední školu, jejíž studenti jsou až podivně slušní a vzorní. Ve filmu hrál Marsden společně s Katie Holmesovou a Nickem Stahlem a díky svému výkonu v získal roli jednoho ze superhrdinů ve sci-fi podívané X-Men (2000). V tomto velkém kasovním trháku roku se Marsden objevil po boku hvězd Patricka Stewarta, Halle Berryové a Famke Janssenové. Slovní přestřelky mezi jeho postavou Cyclopsem a Wolverinem (Hugh Jackman) patřily k nejzábavnějším momentům filmu. Vznikla tak jedna z nejzdařilejších filmových verzí comicsu vůbec a nakonec ani nevadilo, že se z Cyclopse (mutanta, z jehož očí vychází energetický paprsek), stal benjamínek týmu mutantů zachraňujících svět (v comicsu je zkušeným matadorem a přirozeným vůdcem).
Zajímavou příležitostí byl pro Marsdena thriller Fáma (2000) o trojici univerzitních studentů, kteří se rozhodnou prakticky zkoumat šíření pomluv. V komedii Zoolander (2001) se Marsden mihl pouze v drobné úloze. Jen průměrná černá komedie Sugar & Spice o středoškolských studentkách finančně podporujících těhotnou spolužačku tím, že vyloupí banku, vznikla v roce 1999. Úloha v populárním komediálním seriálu Ally McBealová o životních příhodách neurotické advokátky v podání Calisty Flockhartové znamenala pro Marsdena návrat na televizní obrazovku. V letech 2001 a 2002 v ní hrál právníka Glenna Foye.
Mysteriózní road-movie Interstate 60 (2002) o mladíkovi (hraje ho Marsden), který se za přispění irského skřeta (výtečný Gary Oldman) dostává do řady bizarních situací, patřil k nejzajímavějším titulům roku. Snímek však bohužel nedokázal zaujmout širší publikum. Filmy X-Men 2 (2003) a X-Men: Poslední vzdor (2006) naopak nezklamaly diváky ani producenty a přiřadily se stejně jako první díl mezi ta lepší filmová zpracování comicsu. Marsdenův Cyclops však kvůli rozšíření počtu postav v obou případech mnoho prostoru nedostal. K vidění byl rovněž po boku jiného comicsového hrdiny, když ztělesnil hrdinného letce Richarda Whitea v dobdrodružství Superman se vrací (2006). Podpořit svou oblibu u paní a dívek pak pohledný Marsden dokázal v romantickém dramatu Zápisník jedné lásky (2004), které režíroval syn slavného Johna Cassavetese Nick. Snímek vznikl na základě románu Nicholase Sparkse (napsal i předlohu filmu Vzkaz v láhvi) a Marsdenova soka v lásce v něm hraje Ryan Gosling, další mladá naděje Hollywoodu.
zdroj: kino.tiscali.cz
Zajímavosti: V roce 2000 si vzal Lisu Linde se kterou má dvě děti, syna Jacka a dceru Mary James.

Má čtyři sourozence, Elizabethu, Jennifer, Robbyho a Jeffa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama